Sürüş Profili Seçme Özelliği ile DCC Opsiyonel Donanımlarının karşılaştırılması.

DCC’nin sadece Highline araçlarda

*Sürüş profili seçiminin ise 1.2 hariç diğer tüm motor seçenekleriyle konfigüre edilen araçlarda alınabileceğini hatırlatalım.

Medya ekranı üzerinden şu aşağıda görmüş olduğunuz menü yardımıyla çoklu tercihlere de imkan tanıyan bir donanımdır. Medya ekranı görüntüsü şöyledir:

 

Almayı düşündüğünüz araç DSG olacaksa Sürüş Profili Seçimi opsiyonu olmazsa olmazlardan…

Çünkü bu donanım sayesinde DSG kendisini ayağınızı gazdan çektiğinizde yeterli bir ivmelenmeye sahipseniz veya meyilli yollarda süzülme esnasında boşa alıyor.

Sürüş Profili Seçiminde Eco modda süzülme haline geciyor, hem motor nefes alıyor, hem DSG dinleniyor ömrü uzuyor hem yakıt ekonomisi hem de araç içi ses konforu artıyor.

manuel araçlarda ise şart değil

Eco modun devreye girme koşulları var…

Boşa alma; hafif meyilli yolda, yokuş aşağı ve 120km hız sınırına kadar görev yapar ve frene dokunur dokunmaz vitese alıp kompressör yaparak güvenlikten de  ödün vermez.

Ayrıca eco modu ayağınızı gazdan cektıgınız an araç kendını boşa alıp ekranda da bunu belırtıyor. yakıt tuketımıne etkısı hıssedılır düzeyde ve olumlu yönde

Fakat sürüş profili gaz, vites kutusu ve direksiyon hassasiyetini ayarlaması bakımından alınası bir opsiyon.

özellikle spor modda gaz tepkimesi oldukça canlanır ve motorun sesini duymaya başlarsınız.

DCC ise aracı ara sıra sportif karakterde ara sıra sakin kullanmayı tercih edenler için vazgeçilmez.

 

Çünkü bu opsiyon tercih edildiğinde 18″ lastik istediğinizde mecburen spor süspansiyon almış olsanız bir daha asla konforlu bir yolculuk yapamayacağınız anlamına da gelir. Çünkü güvenlikten ödün vermemek adına hem lastik yanaklarının incelmesi hem de sertleşen ve kısalan yaylar nedeniyle yoldaki büyük küçük bütün yama, çukur, kasis artık ne varsa kuyruk sokumunda hissedeceksiniz mecburen…

Ama DCC, sürüş profili seçiminin tüm özelliklerine sahip ama ondan fazlalık olarak ve daha gelişmiş bir versiyonu olarak süspansiyonları yol, hız veya zevkinize göre sertleştirme veya yumuşatma imkanı tanır.

kafa karıştıran PDA ile PDD aynı şey değil mi?

PDD kodlu ve benim DCC diye kısaltmış  olduğum opsiyonel donanımın tam adı örnek  teklif formunda da yazdığı gibi :

“Adaptif şasi kontrolü DCC ile sürüş profili seçme özelliği ” dir.

Dolayısıyla aktif şasi kontrolünü alınca yanında PDA kodlu sürüş profili seçme özelliği de gelmiş oluyor. Buna ayrıca para ödenmiyor, çünkü iki parçadan oluşan tek bir donanımdır.

PDA medya ekranından direksiyon, gaz tepkisinin hızı ile DSG varsa motor devrini sürüş tarzınıza göre  ayarlamanızı sağlar. PDD ise fazladan süspansiyonların tepkisini sertliğini ayarlamanıza olanak tanır ve diğer sürüş profili seçme özellikleri eklenerek komple daha gelişmiş bir  üst versiyon PDA kodlu sürüş profili seçme özelliği’dir. Yani PDA’yı doğal olarak içerir.